fbpx
akaz-akreditacija

Mobilna protetika

Mobilna protetika danas se, zbog rješenja koja nude implantologija i fiksna protetika, koristi sve rjeđe. Mobilni protetski zamjene su za totalne proteze, djelomične proteze, imedijatne proteze i proteze na implantatima.

Pod izrazom “proteza” podrazumijevamo sve proteze čija je svrha zamjena svih zuba čeljusti, ili samo nekih zuba, a koje pacijent može sam izvaditi iz usta. Potpuna mobilna proteza (sastoji se od plastike, na koju se stavljaju zubi od keramike ili plastike). Pacijentu u tom slučaju nedostaju svi zubi i (potpuna bezubost), pa se sile žvakanja prenose na zubno meso i kost. Kako bi se bolje stabilizirala u ustima, da se ne pomiče prilikom žvakanja,, preporučuje se ugradnja implantata na koju je onda moguće pričvrstiti protezu.

U slučajevima kada iz različitih razloga nije moguće ugraditi fiksne protetske zamjene, mobilna protetika nudi adekvatno rješenje. Mobilni protetski rad je svaki onaj rad koji pacijent može samostalno izvaditi iz usta. Mobilne proteze mogu biti potpune (totalne) ili djelomične (parcijalne). Potpune proteze mogu se usidriti na impalantate.Prednost mobilnih protetskih radova je svakako njihova cijena i jednostavnost izrade.

Potpuna (totalna) proteza

Potpuna proteza nadoknađuje nedostatak zuba i tkiva kod potpune bezubosti. U slučaju da se pacijentu mora izvaditi nekoliko preostalih zuba najprije se izrađuje imedijatna (privremena) proteza koja se nosi sve dok tkivo ne zacijeli te se čeljust u potpunosti ne formira. Osnovni nedostatak u odnosu na fiksna i polufiksna rješenja je daljnje propadanje zubne kosti u čeljusti. Dodatni problem je nedostatak elementa za koji se proteza može bar malo učvrstiti što će povećati njenu nestabilnost. U ovom slučaju jedina stabilnost proteze može biti umjetno nepce koje će stvoriti vakuum između umjetnog i prirodnog nepca. Navikavanje na ovakvu mobilnu protezu je sporo i kao posljedicu može imati učestali osjećaj nelagode ili nagona na povraćanje te otežanog govora.

Djelomična (parcijalna) proteza

Djelomične proteze se koriste za nadoknađivanje više zuba u slučaju da je nemoguće izraditi most. Djelomičnu ili parcijalnu protezu koristimo kada pacijentu nedostaje nekoliko zuba, ali ne svi. Koristi se kao rješenje kada ne postoji mogućnost izrade mosta ili ugradnje zubnih implantata te kada pacijent želi ekonomičniji odnosno jeftiniji protetski nadogradnja. Proteza može biti u potpunosti izrađena od akrilata, međutim preporučuje se metalni kostur na kojeg se stavlja umjetno tkivo i zubi. Ova proteza se pričvršćuje kvačicama za zdrave zube. Danas smo u mogućnosti izraditi tzv. savitljive parcijalne proteze sa kvačicama u boji zuba. Ugodnije su za nošenje a metalne kvačice koje pričvršćuju protezu zamjenjene su elastičnim kvačicama u boji zuba čime su estetski znatno prihvatljivije.

Djelomična proteza sa zglobnim vezama

Djelomična proteza može biti pričvršćena za zube pomoću zglobne veze za krunicu koja se obično nalazi na zadnjem zubu u nizu. Za razliku od obične djelomične proteze, ova je mnogo preciznija, manje opterećuje prirodne zube, te je estetski prihvatljivija.

Zubne proteze na implantatima

Proteze na implantatima kao što i naziv govori, su zubne proteze koje se pričvršćuju na zubne implantate. Zubni implantati se ugrađuju u čeljust i na njih se nadograđuju posebna sidrišta koja kasnije drže zubnu protezu.

U gornjoj čeljusti za izradu zubne proteze  na implantatima potrebno je ugraditi 4 dok u donjoj dva su minimum.

bs_BABosnian